Göz İçi Lens Çeşitleri Nelerdir?

Göz içi lenslerin pek çok çeşidi vardır. Göz içi lensler, yapılarına, bireye sundukları avantajlara ve odak sayılarına göre farklı gruplara ayrılırlar. Göz içi lens çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Monofokal lens veya tek odaklı lensler, ışığı tek bir noktaya odaklama yetisine sahip olan lenslerdir. Bu lensler bireyin ya uzağı ya da yakını net bir şekilde görmesine yardımcı olabilir. Ancak ikisini birden net görmesini sağlayamazlar.
  • Bifokal lens veya çift odaklı lensler ise bireyin hem yakını hem de uzağı net bir şekilde görmesini sağlarlar.
  • Trifokal lensler, multifokal lens veya üç odaklı lens olarak bilinirler ve bireyin tüm uzaklıkları net bir şekilde görmesini sağlarlar. Akıllı lensler de trifokal veya multifokal lens olarak bilinen lensler arasında yer alırlar.

Bunlara ek olarak göz içi lensler, yapılarına göre de şu şekilde birbirlerinden ayrılırlar:

  • Hidrofolik lensler, su ile etkileşime girebilen ve su tutabilen bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden çok daha çabuk yıpranırlar, katarakt ameliyatı sırasında kullanılan hidroflik lensler ikincil katarakt oluşumunun daha erken bir süreçte meydana gelmesine neden olabilirler.
  • Hidrofobik lensler ise su tutmaz ve su ile etkileşime girmezler. Dolayısıyla yıpranmaları ve zarar görmeleri çok daha zordur. 

Göz içi lens çeşitleri bu şekilde sıralanabilir.

Göz İçi Lens Markaları Nelerdir?

Günümüzde onlarca firma, çeşitli kalitelerde göz içi lens üretimi yapmaktadır. Bu firmalar farklı teknikler, malzemeler ve teknolojiler kullanarak göz içi lensler üretirler. Göz içi lensler ömür boyu kullanılırlar, bu yüzden hastalara göz içi lens markası seçimi yaparken dikkatli olmaları önerilir.

En İyi Göz İçi Mercek Markaları Hangileridir?

Günümüzde göz içi mercek tedavisinde, pek çok farklı marka tarafından üretilen mercekler kullanılabilmektedir. Bunlardan bazıları son derece kaliteliyken bazıları ise yalnızca bazı standartları karşılayacak kalitededir. Bununla birlikte ‘’En pahalı göz içi mercek, en iyi göz içi mercektir.’’ düşüncesiyle hareket edilmemeli, konu üzerine uzman olan göz hastalıkları doktorunun önerileri dikkate alınmalıdır.

Göz İçi Mercek Fiyatları 2023

Antalya göz içi lens fiyatları ve göz içi akıllı mercek ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button