Göz İçi Mercek Ameliyatı Antalya

Göz içi mercek ameliyatı Antalya, fako tekniği kullanılarak matlaşmış veya üzerinde düzensizlikler bulunan doğal merceklerin, yapay merceklerle değiştirilmesi ile yapılan operasyondur. Optik lens veya refraktif lens olarak bilinen göz mercekleri, zaman içerisinde yaşlanmaya bağlı olarak matlaşabilir ve eskisi kadar iyi bir şekilde ışık geçirmeyebilirler. Bazı kişilerde ise bu merceklerin üzerinde düzensizlikler oluşur. Bu da merceğin üzerine gelen ışık demetlerini gerekli açılarda kıramamasıyla sonuçlanır. Her iki durumun da bireyin görüş yetisi üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Bu durumları, göz içi mercek ameliyatı sayesinde ortadan kaldırmak mümkün olur. Çünkü bu operasyon sayesinde kusurlu olan göz içi doğal lensler alınır ve yerlerine yapay lensler eklenir. Böylece doğal lenste bulunan kusura bağlı ortaya çıkan görme problemleri giderilmiş ve birey ideal bir görüşe kavuşmuş olur. Yazımızın devamında ‘’Göz içi mercek ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Göz içi mercek ameliyatının riskleri nelerdir?’’, ‘’Göz içi mercek ameliyatı zararlı mı?’’ ve ‘’Göz içi mercek ameliyatı nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya göz içi mercek ameliyatı ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Göz İçi Mercek Ameliyatı Nedir?

Göz içi mercek ameliyatı, gözde bulunan ve optik mercek ismiyle de bilinen doğal merceğin alınması ve yerine yapay bir merceğin yerleştirilmesi için yapılan tedavidir. Bu tedavi sırasında göze yerleştirilen yapay merceklerin pek çok türü vardır. Bu mercekler yapıları bakımından veya odak sayıları bakımından birbirlerinden ayrılabilirler. Mesela günümüzde en sık hidrofobik malzemeden yapılmış olan, çok odaklı lensler kullanılmaktadır. Bu lensler arasında en avantajlı olanları akıllı lensler veya akıllı mercekler olarak bilinmektedir. Göz içi mercek ameliyatı sırasında, gözün yapısına ve sahip olunan rahatsızlığın türüne göre bu gibi özel yapılı mercekler kullanılabilmektedir.

Göz İçi Mercek Ameliyatı Antalya Neden Yapılır?

Göz içi mercek ameliyatının yapılma nedeni kişiden kişiye değişebilir. Katarakt hastalarına bu tedavi, ışığı eskisi kadar iyi geçiremeyen doğal lensleri almak ve yerlerine çok daha şeffaf lensler yerleştirmek için yapılır. Kırma kusurlarına sahip olan bireylere ise gözlüksüz bir şekilde net görüşe sahip olabilmeleri için göz içi mercek tedavisi yapılır. Özellikle de göz yapıları göz lazer tedavisine uygun olmayan bireylere göz içi mercek tedavisi uygulanmaktadır.

Göz İçi Mercek Ameliyatı Antalya Kimlere Yapılmaz?

Göz içi mercek ameliyatını için uygun olmayan bireyler şu şekilde sıralanabilir:

  • Sarı nokta hastalığına sahip olan kişiler.
  • Mercek bağlarında zayıflama veya yıpranma olan kişiler.
  • Gözlerinde aktif bir enfeksiyon bulunan kişiler (bu enfeksiyon tedavi edildikten sonra göz içi mercek ameliyatı yapılabilir)
  • Göz gelişimini tamamlamamış olan bireyler.
  • Reşit olmayan bireyler.

Göz içi mercek ameliyatının bu gibi kişilere yapılması önerilmez. Ameliyat öncesinde doktor, hastasının genel sağlık durumunu ve ameliyata uygunluğunu detaylı olarak analiz eder. Bu yüzden hastaların ameliyata uygunlukları konusunda şüphe etmelerine gerek yoktur.

Göz İçi Mercek Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Göz içi mercek ameliyatı genel olarak riskli veya tehlikeli bir tedavi olarak kabul edilmez. Ancak nadiren de olsa göz içi mercek ameliyatına bağlı olarak göz enfeksiyonu veya göz dokularında hasar gibi sorunlar meydana gelebilir. 

Göz İçi Mercek Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Göz içi mercek ameliyatı iki seansla yapılır ve her seans yaklaşık 15 dakika kadar sürer. Bu seanslar birbirlerinden farklı günlerde yapılırlar ve her seansta yalnızca bir göze müdahale edilir. Ameliyat sonrasında, uygulamanın yapıldığı göz sargılanır. Seansların farklı günlerde yapılması ile bireyin her iki gözü de iyileşme sürecinde sargı altında olmamış olur. Böylece bireyin iyileşme süreci daha konforlu geçer.

Göz İçi Mercek Ameliyatı Antalya Nasıl Yapılır?

Göz içi mercek ameliyatı, özel anestezi teknikleri sayesinde ağrısız bir şekilde yapılır. Operasyon sırasında fako tekniği gibi gelişmiş bir yöntem kullanılır. Böylece gözde bulunan hasarlı, yıpranmış veya matlaşmış olan mercek çıkarılır. Yerine ise akıllı mercekler gibi, son derece işlevsel, yapay mercekler yerleştirilir.

Göz İçi Mercek Ameliyatı Sonrası Bulanıklık Olur Mu?

Göz içi mercek ameliyatı sonrasında hatanın gözü sargılanır. Bu sargılar birkaç gün boyunca gözde kalırlar. Dolayısıyla da çıkarıldıklarında birey bulanık görme veya ışık hassasiyeti gibi geçici sorunlar yaşayabilir. Bu sorunlar genelde 1 hafta içerisinde kendiliğinden geçerler.

Antalya Göz İçi Mercek Ameliyatı Fiyatları 2024

Antalya göz içi mercek ameliyatı fiyatları ve göz içi mercek tedavisi ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button