Akıllı Mercekler Antalya

Akıllı mercekler Antalya, sahip oldukları multifokal yapı sayesinde bireylerin tüm mesafeleri net bir şekilde görmesini sağlayan, genelde kataraktın ve kırma kusurlarının tedavisinde kullanılan, gelişmiş dokulardır. Akıllı mercekler halk arasında akıllı lensler olarak da bilinirler. Katarakt hastalarında bulunan doğal göz mercekleri, zamanla veya birtakım doğumsal nedenlerle ışık geçirgenliklerinin önemli bir kısmını yitirmişlerdir. Bu da dış ortamdan gelen ışık demetlerinin yeterince verimli bir şekilde merceklerden geçememesine neden olur. En nihayetinde ise birey çevresini bulanık görür ve az ışıklı ortamlarda bireyin görüş yetisi önemli ölçüde azalır.

Kırma kusurlarına sahip olan bireylerde ise gözün ön arka uzunluğu ideal olarak kabul edilen seviyenin altında veya üzerinde olabilir. Bazılarının ise göz merceklerinde veya kornealarında düzensizlikler bulunabilir. Bu kırma kusurlarından en yaygınlarından biri de astigmattır. Bu yüzden de çevrelerini bulanık görebilirler. Bahsettiğimiz her iki durum da akıllı merceklerin, doğal mercekler yerine yerleştirilmesi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Akıllı lenslerin avantajları nelerdir?’’, ‘’Akıllı lensler kimlere uygulanabilir?’’, ‘’Akıllı lensler ne kadar?’’ ve ‘’Akıllı lens tedavisi sonrası bulanık görme olur mu?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya akıllı lensler ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Akıllı Mercekler Nedir?

Akıllı mercekler, trifokal bir yapıya sahip olan ve bu yapıları sayesinde de tüm uzaklıklar için net bir görüş vaat eden, oldukça gelişmiş yapay dokulardır. Akıllı mercekler son yıllarda, göz içi lens tedavisi kapsamında en çok kullanılan lens türüdür. Bu lensler sayesinde çok açılı görme kusurlarına sahip olan bireyler hem yakını hem de uzağı net bir şekilde görebilirler. Üstelik gözlüklere ve kontakt lenslere de ihtiyaç duymazlar. Buna ek olarak akıllı mercekler katarakt hastalığının tedavisinde de işlevini kaybetmiş olan merceğin yerine yerleştirilerek bireyin sağlıklı bir görme yetisine kavuşmasını sağlarlar. Akıllı mercek tedavisi sayesinde bireye hem ideal bir görme yetisi kazandırılabilir hem de bireyin hayat kalitesi iyileştirilebilir.

Akıllı Mercekler Neden Takılır?

Akıllı mercekler şu gibi nedenlerden takılabilirler:

  • Katarakt hastalığı sırasında matlaşan ve ışık geçirgenliğini yitiren lenslerin, yeni ve işlevsel lenslerle değiştirilmesi. Böylece bireyin tüm ışık seviyelerinde çevrelerini ideal bir şekilde görebilmelerini sağlamak.
  • Kırma kusurlarına sahip olan bireylerin, tüm mesafeleri gözlük veya kontakt lens gibi herhangi bir yardımcı araç olmadan, net bir şekilde görebilmelerini sağlamak. Üstelik bu tedavi, lazer tedavisinin aksine kalın bir kornea yapısına sahip olan bireylere de yapılabilmektedir.

Akıllı mercekler bu gibi amaçlarla takılabilir.

Akıllı Mercekler Antalya Kimler İçin Uygun Değildir?

Akıllı mercekler şu gibi bireyler için uygun değildir:

  • Reşit olmayan ve göz gelişimini tamamlamamış olan bireyler.
  • Tek açılı bir görme kusuruna sahip olan bireyler.
  • Sarı nokta hastalığı veya makula dejenerasyonu olarak bilinen retina hastalığına sahip olan bireyler.
  • Mercek bağları zayıf olan bireyler.

Akıllı mercek tedavisinin bu gibi kişilere yapılması uygun olmayabilir.

Akıllı Merceklerin Faydaları Nelerdir?

Akıllı merceklerin faydaları arasında şunlar yer alır:

  • Gözlük kullanmak zorunda olan bireyler, yanlarında sürekli gözlük taşımak zorunda kalmazlar. Gözlüklere bağlı olarak deneyimledikleri rahatsız edici durumlardan kurtulurlar. 
  • Kontakt lens kullanmak zorunda olan bireyler, lenslerini gözlerinde unutmaları nedeniyle sık sık deneyimledikleri göz kızarıklığı ve göz batması gibi sorunlardan kurtulurlar. Lenslere ihtiyaç duymadan da çevrelerini net bir şekilde görebilir ve her birkaç ayda bir yeni lens satın almak zorunda kalmazlar.
  • Akıllı mercekler yalnızca bir mesafe için net görüş sunmaz, hastanın tüm mesafeleri net ve sorunsuz bir şekilde görmesine yardımcı olur.

Akıllı merceklerin faydaları bu şekilde sıralanabilir.

Akıllı Mercekler Zararlı Mı?

Akıllı mercekler zararlı değillerdir. Eğer uygun bir hastaya, ideal koşullarda ve alanında uzman bir doktor tarafından takılırlarsa son derece yararlıdırlar. Bireyin yaşam kalitesini önemli ölçüde arttırırlar.

Akıllı Mercekler Antalya Kaç Saatte Takılır?

Akıllı mercek tedavisini saatler ile ölçmek doğru olmaz. Çünkü tedavi yarım saatten bile kısa bir sürede, yaklaşık 15 ila 20 dakika içerisinde tamamlanmış olur.

Akıllı Mercekler Nasıl Takılır?

Akıllı mercek tedavisi iki farklı seansla yapılır ve her seansta ancak bir göze müdahale edilir. Bu seanslar sırasında yapılan ilk işlem, hedef göze anestezi işlemi uygulanmasıdır. Bu işlem özel göz damlaları ile yapılır. Daha sonra ise göz doktoru hastanın korneasına son derece küçük bir kesi uygular. Bu kesi yolu ile doğal merceğe yoğunlaştırılmış ultrason dalgaları gönderilir. Bu dalgalar doğal merceğin sıvılaşmasını sağlar. Sıvılaşan mercek bölgeden alınır ve yerine akıllı mercek yerleştirilir. Aynı işlem birkaç gün sonra diğer göze de uygulanır ve akıllı mercek tedavisi başarı ile tamamlanmış olur.

Antalya Akıllı Mercek Fiyatları 2024

Antalya akıllı mercek fiyatları ve akıllı lens fiyatları gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button