Akıllı Lensler Antalya

Akıllı lensler Antalya, üç odaklı bir yapıya sahip olan ve böylece bireyin uzağı, yakını ve uzak ve yakın arasında kalan mesafeleri net bir şekilde görmesini sağlayan, katarakt tedavilerinde de yaygın olarak kullanılan dokulardır. Göz içi lens tedavilerinde, matlaşmış olan veya herhangi bir nedenden görevini gerektiği gibi yerine getiremeyen lensler, yapay lensler ile değiştirilir. Bu yapay lenslerden bazıları tek odaklıdır, bireyin uzağı veya yakını görmesine yardımcı olurlar. Bazıları çift odaklıdır ve bireyin hem uzağı hem de yakını net bir şekilde görmesini sağlarlar. Bazıları ise üç odaklıdır ve bireyin tüm mesafeleri net bir şekilde, herhangi bir gözlüğe ihtiyaç duymadan görebilmesini sağlarlar.

Bu üç odaklı lensler, trifokal lensler, multifokal lensler veya akıllı lensler olarak bilinirler. Hem astigmat, miyop ve hipermetropi gibi kırma kusurlarının tedavisinde hem de katarakt gibi göz hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılırlar. Üç odaklı, gelişmiş yapıları nedeniyle aynı amaçla kullanılan diğer lenslere ve muadillerine kıyasla daha avantajlıdırlar. Yazımızın devamında ‘’Akıllı mercekler kimler için uygundur?’’, ‘’Akıllı lensler sonrası yakını bulanık görme olur mu?’’, ‘’Akıllı merceklerin avantajları nelerdir?’’ ve ‘’Akıllı mercekler kimler için uygun değildir?’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya akıllı lensler ve akıllı lens ameliyatı gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Akıllı Lensler Nedir?

Akıllı lensler, üç odaklı, yeni nesil yapay lenslere verilen isimdir. Akıllı lensler, diğer göz içi lensler arasında gerek çok odaklı yapıları gerekse de son derece dayanıklı olmaları nedeniyle öne çıkarlar. Akıllı lensler, katarakt ameliyatı kapsamında veya göz içi lens tedavisi kapsamında gözlere yerleştirilebilirler. Akıllı lensler ömür boyu kullanılabilen, özel araçlardır. Bu araçlar sayesinde katarakta bağlı ortaya çıkan görmede azalma ve kırma kusurlarına bağlı ortaya çıkan bulanık görme gibi sorunlar tamamen ortadan kaldırılabilir. Böylece bireyin yaşam kalitesi önemli ölçüde arttırılabilir.

Akıllı Lensler Neden Kullanılır?

Akıllı lenslerin kullanım alanları şunlardır:

  • Korneanın lazer tedavisi için fazla kalın olduğu durumlarda, bireyin sahip olduğu kırma kusurunu ve bu kusurun yol açtığı bulanık görme sorununu gidermek.
  • Kırma kusurlarının yol açtığı hem yakını hem de uzağı görme sorununu ortadan kaldırmak.
  • Katarakt ile karakterize olarak matlaşmış olan göz lensini bulunduğu bölgeden çıkarmak ve yerine daha işlevsel, akıllı lensler yerleştirmek. Böylece loş ışıkta, gece saatlerinde ve benzer durumlarda görüş kalitesinin azalması gibi sorunları ortadan kaldırmak.

Akıllı lensler bu gibi amaçlarla kullanılabilir.

Akıllı Lensler Antalya Kimler İçin Uygundur?

Akıllı lensler çok açılı görme kusuru olan, katarakt hastası olan, lazer tedavisi için fazla kalın bir korneaya sahip olan bireyler için uygundur. Bu bireylerin akıllı lens tedavisi yaptırabilmek için reşit olmaları gerekmektedir.

Akıllı Lenslerin Avantajları Nelerdir?

Akıllı lenslerin avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Hasta gözlüksüz ve kontakt lenssiz de çevresini net bir şekilde görebilir.
  • Hem yakını hem uzağı, hem de bunlar arasında kalan mesafeleri net bir şekilde görmeye yardımcı olurlar
  • Ömür boyu kullanılabilirler
  • Ağrısız bir şekilde takılırlar.
  • İyileşme süreleri çok kısadır.
  • İki göze de aynı operasyonda takılmadıkları için hastalar tedavi sürecinde diğer gözleriyle rahatça çevrelerini görebilirler.

Akıllı lenslerin avantajları bu şekilde sıralanabilir.

Akıllı Lensler Tehlikeli Mi?

Akıllı lenslerin tehlikeli olduğu tek durum, bu tedavinin akıllı lensler için uygun olmayan bireylere yapılmasıdır. Eğer bireyin göz mercek bağlarında zayıflık varsa veya birey sarı nokta hastalığı gibi retina hastalıklarına sahipse akıllı lensler tehlikeli sorunlara yol açabilir. Bu yüzden de bahsi geçen gruplarda yer alan bireylere akıllı lens tedavisi yapılması önerilmez.

Akıllı Lensler Antalya Ne Kadar Sürede Takılır?

Akıllı lensler 15 ila 20 dakikada, son derece konforlu bir operasyonla takılırlar. Tedavi süresi oldukça kısadır.

Akıllı Lensler Nasıl Takılır?

Akıllı lensler, birkaç günlük aralıklarla yapılan iki seans halinde takılırlar. Akıllı lens tedavisi sırasında Fako yöntemi olarak bilinen özel tekniğe başvurulur. Bu teknikle gerçekleşen operasyonlar sırasında hastanın gözüne anestezi etkili göz damlası uygulanmıştır. Bu yüzden hasta ağrı hissi duymaz. Tedavi sırasında korneaya bir kesi atılır ve böylece bölgedeki doğal lens ses dalgaları ile sıvılaştırılarak bölgeden tahliye edilir. Sonra ise yerine akıllı lensler yerleştirilir. Birkaç gün sonra aynı uygulama diğer göze de yapılır ve tedavi tamamlanmış olur.

Akıllı Lens Sonrası Bulanık Görme Olur Mu?

Akıllı lens sonrası bulanık görme sorunu oldukça yaygın ancak geçici bir şikayettir. Bu şikayet yaklaşık 1 ila 2 hafta sonra kendiliğinden geçecektir.

Antalya Akıllı Lens Fiyatları 2024

Antalya akıllı lens fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button