Akıllı Lens Ameliyatı Antalya

Akıllı lens ameliyatı Antalya, gözlerde yer alan matlaşmış veya belli bir sebepten görevlerini gerektiği gibi yerine getiremeyen lenslerin, çok odaklı, akıllı lensler ile değiştirilmesi için yapılan cerrahi operasyondur. Göz içi lens tedavisi, kırma kusurlarının kesin tedavisinde ve katarakt ameliyatlarında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde gözde yer alan ışık geçirgenliği azalmış veya üzerinde düzensizlikler bulunan göz lensleri bulundukları bölgelerden çıkarılabilir.

Yerlerine ise çok daha işlevsel, yeni, yapay lensler eklenebilir. Bu yapay lensler sayesinde hem katarakta bağlı yaşanan görme sorunları ortadan kaldırılabilir hem de bireyler gözlük kullanmaya ihtiyaç duymadan çeşitli uzaklıkları net bir şekilde görebilirler. Bahsi geçen tedavi sırasında göze yerleştirilen yapay lesnlerin pek çok türü vardır. Akıllı lens veya akıllı mercek olarak bilinen, üç odaklı (trifokal), modern lensler de bu türlerden biridir. Sahip oldukları özel yapı, üretildikleri malzeme ve bireye sundukları üstün görme yetisi sayesinde muadillerinden çok daha avantajlıdırlar. Akıllı lenslere sahip olan bireyler tüm mesafeleri, herhangi bir gözlük veya kontakt lens kullanmadan net bir şekilde görebilirler. Yazımızın devamında ‘’Akıllı lens ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Akıllı lens ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’, ‘’Akıllı lens ameliyatı tehlikeli midir?’’ ve ‘’Akıllı lens ameliyatı ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya akıllı lens ameliyatı ve akıllı mercek ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Akıllı Lens Ameliyatı Nedir?

Akıllı lens ameliyatı, gözde yer alan doğal lenslerin fako yöntemi ile alındığı ve yerlerine akıllı lenslerin yerleştirildiği, gelişmiş bir girişimsel uygulamadır. Akıllı lens ameliyatı sırasında gözden alınan lenslerin yerine akıllı lens veya akıllı mercek olarak bilinen yapay dokular yerleştirilir. Bu tedavi genellikle katarakt hastalarına uygulanmaktadır. Ancak kırma kusurlarına sahip olan bireylere de akıllı lens ameliyatı yapılabilmektedir.

Akıllı Lens Ameliyatı Neden Yapılır?

Akıllı lens ameliyatı, hipermetropluk ve astigmat gibi kırma kusurlarına sahip olan bireylerin net bir şekilde çevrelerini görebilmeleri; katarakt hastalarının ise katarakta bağlı yaşadıkları zorluklardan kurtulabilmeleri için yapılan bir operasyondur. Bu operasyonun en büyük amacı hastanın görüş yetisini iyileştirmek ve çevresini görebilmek için farklı araçlara (gözlükler vs.) ihtiyaç duymamasını sağlamaktır. Akıllı lens ameliyatı sayesinde tüm bu kazanımlar, yalnızca 15 dakika kadar süren bir operasyon sayesinde gerçekleştirilebilmektedir.

Akıllı Lens Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Akıllı lens ameliyatı şu gibi kişilere uygulanabilir:

  • Reşit olan ve göz gelişimini tamamlamış olan bireylere.
  • Herhangi bir retina hastalığı olmayan bireylere.
  • Çok açılı bir kırma kusuruna sahip olan bireylere.
  • Katarakt hastalarına.
  • Mercek bağları sağlıklı olan bireylere.
  • Göz travması nedeniyle merceklerinde hasar meydana gelmiş olan kişilere.

Akıllı lens ameliyatı bu gibi kişilere uygulanabilir.

Akıllı Lens Ameliyatı Riskli Mi?

Akıllı lens ameliyatı her ne kadar tehlikeli bir operasyon olmasa da bazı riskleri vardır. Bu operasyon eğer ideal koşullar altında gerçekleştirilmezse hasta ameliyata bağlı göz enfeksiyonu edinebilir. Bir başka akıllı lens ameliyatı riski ise gözde yer alan diğer dokuların ameliyat sırasında zarar görmesidir. Bu gibi risklerden korunmak isteyen bireylere doktor seçimlerini dikkatli yapmaları tavsiye edilir.

Akıllı Lens Ameliyatı Antalya Kaç Seansta Yapılır?

Akıllı lens ameliyatı 2 seans şeklinde yapılan bir tedavidir. Bu seanslardan ilkinde gözlerden birine, diğerinde ise diğer göze müdahale edilir. Böylece aynı anda her iki göz de sargı altında kalmamış olur. Akıllı lens ameliyatının seansları arasındaki gün sayısı doktor önerisine göre değişebilir.

Akıllı Lens Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Akıllı lens ameliyatının en önemli avantajlarından biri operasyonun yarım saatten kısa sürüyor olmasıdır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi akıllı lens ameliyatı iki farklı seansla yapılır ve her seans yaklaşık olarak 15 dakika sürer.

Akıllı Lens Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Akıllı lens ameliyatı sırasında yapılan işlemler hastanın gözünde hafif bir ağrıya neden olabilir. Doktor, bu ağrı hissini önlemek için ameliyata başlamadan önce hedef göze, anestezi etkili bir göz damlası uygular. Ameliyat sırasında fako yöntemi kullanılır. Bu yöntem sayesinde korneaya açılan bir kesiden göz lensine ulaşılır. Matlaşmış olan lens yerinden çıkarılır ve onun yerine akıllı lens eklenir. Böylece akıllı lens ameliyatı ağrısız bir şekilde tamamlanmış olur.

Akıllı Lens Ameliyatı Antalya Sonrası Işık Hassasiyeti Olur Mu?

Akıllı lens ameliyatı sonrası bir süre birey ışık hassasiyeti ve bulanık görme gibi şikayetlere sahip olabilir. Çünkü tedavi sonrasında gözler sargılanır. Sargılar çıkınca bahsi geçen şikayetlere sahip olmak mümkündür. Işık hassasiyeti ve bulanık göre yaklaşık 1 hafta içerisinde azalarak tamamen ortadan kaybolur.

Antalya Akıllı Lens Ameliyatı Fiyatları 2024

Antalya akıllı lens ameliyatı fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button