Göz İçi Akıllı Lens Antalya

Göz içi akıllı lens Antalya, yıpranmış ve matlaşmış olan lensleri değiştirmek veya kırma kusurlarının yol açtığı bulanık görme sorununu ortadan kaldırmak için kullanılan, yapay dokulardır. Her iki gözde de, dış ortamdan gelen ve korneadan geçen ışık demetlerini belli açılarla kıran, böylece bu ışık demetlerinin retina üzerine düşmesini sağlayan doğal lensler bulunur. Bu lensler, ışığın içlerinden geçebilmesini sağlayacak ölçüde saydamdırlar. Ancak bu saydamlığı yitirmeleri ve dolayısıyla da dış ortamdan gelen ışığı yeterince verimli bir şekilde geçirememeleri mümkündür.

Bu durumda bahsi geçen matlaşmış lensler, göz içi akıllı lensler olarak bilinen yapay dokular ile değiştirilebilir. Bahsi geçen yapay lensler, yakını ve uzağı net bir şekilde görmeyi zorlaştıran kırma kusurlarını tedavi etmek için kullanılabilirler. Böylece her iki durumda da birey çok daha işlevsel göz lenslerine ve net bir görüşe sahip olur. Yazımızın devamında ‘’Göz içi akıllı mercekler nasıl takılır?’’, ‘’Göz içi akıllı merceklerin avantajları nelerdir?’’, ‘’Göz içi akıllı mercekler tehlikeli mi?’’ ve ‘’Göz içi akıllı mercekler zararlı mı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya göz içi akıllı lensler ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Göz İçi Akıllı Lens Nedir?

Göz içi akıllı lens, gözlere özel bir operasyonla yerleştirilen ve üç ayrı odak noktası bulunan, oldukça gelişmiş bir yapay dokudur. Göz içi akıllı lensler tıp dilinde trifokal lens veya multifokal lens gibi isimlerle de bilinirler. Göz içi akıllı lenslerin en önemli avantajı, hastaya tüm uzaklıkları net bir şekilde görme yetisi kazandırmalarıdır. Bununla birlikte kullanım ömürlerinin son derece uzun olması, özel silikon yapıları nedeniyle kolay bir şekilde zarar görmemeleri ve kolay bir operasyonla göze yerleştirilmeleri de diğer avantajlardandır. Göz içi akıllı lensler sayesinde göz hastalıklarını tedavi etmek ve kırma kusurlarının yol açtığı görme problemlerini ortadan kaldırmak mümkün olmaktadır.

Göz İçi Akıllı Lens Neden Kullanılır?

Göz içi akıllı lensler genel olarak üç farklı amaçla takılırlar. Bunlardan ilki katarakt hastalarında matlaşmış olan lensi çıkarıp yerlerine akıllı lens takmaktır. Bu tedavi sayesinde üç odaklı ve son derece saydam bir yapıya sahip olan yeni lens, doğal lensin görevlerini etkili bir şekilde sürdürebilir. Bahsi geçen tedavi kırma kusurlarına sahip olan bireylere, tüm mesafeler için net bir görüş imkanı sunmak, üstelik de bunu gözlük gibi araçlara ihtiyaç duymadan yapmak için de gerçekleştirilebilir.

Göz İçi Akıllı Lens Kimlere Takılmaz?

Göz içi akıllı lenslerin önerilmediği iki farklı hasta grubu vardır. Bunlardan ilki makula dejenerasyonu veya sarı nokta hastalığı olarak bilinen retina hastalığına sahip bireylerdir. Diğeri ise mercek bağlarında zayıflama olan kişilerdir. Bunlara ek olarak gözlerinde aktif bir enfeksiyon bulunan, 18 yaşını doldurmamış olan ve dejeneratif miyopi hastası olan bireyler için de göz içi akıllı lens tedavisi uygun olmayabilir.

Göz İçi Akıllı Lens Antalya Katarakt Hastalarına Takılabilir Mi?

Göz içi akıllı lenslerin katarakt hastalarına takılması uygundur ve hatta günümüzde bu lensler, tedaviye uygun olan hastalar tarafından muadillerine kıyasla daha çok tercih edilmektedir. 

Göz İçi Akıllı Lensin Faydaları Nelerdir?

Göz içi akıllı lensin faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Bu lensler katarakt hastalığına bağlı deneyimlenen tüm şikayetleri ortadan kaldırabilirler.
  • Yıpranmaya, ikincil katarakta ve bunlara bağlı ortaya çıkabilecek sorunlara karşı koruma oluştururlar.
  • Kırma kusurlarına sahip olan bireyler, hayatlarının geri kalanında gözlük veya kontakt lens kullanmak zorunda kalmazlar.
  • Bireyler kitap okumak gibi yakın görüş gerektiren aktivitelerden, manzara izlemek gibi uzak görüş gerektiren aktivitelere kadar tüm görme işlemlerini rahat bir şekilde yapabilirler.

Göz içi akıllı lensin faydaları bu şekilde sıralanabilir.

Göz İçi Akıllı Lens Antalya Ameliyatı Zor Mudur?

Göz içi akıllı lens ameliyatı zor veya tehlikeli değildir. Ameliyat, uygun koşullar altında, alanında uzman bir göz doktoru tarafından, tedaviye uygun kişilere yapılırsa son derece güvenli bir operasyondur. Üstelik bu operasyon sırasında hasta ağrı hissi duymaz.

Göz İçi Akıllı Lens Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz içi akıllı lens ameliyatı ağrısız bir şekilde, fako tekniği ile yapılır. Bu teknik yardımıyla gözdeki doğal lens, yer aldığı bölgeden ağrısız bir şekilde çıkarılır ve çıkarılan doğal lensin yerine akıllı lens yerleştirilir. Tedavi genelde 15 dakika kadar sürer. Uygulamanın yapıldığı ilk göz bir süre iyileştikten ve gözdeki sargılar çıktıktan sonra diğer seansla işlem, ikinci göze de uygulanır.

Antalya Göz İçi Akıllı Lens Fiyatları 2024

Antalya göz içi akıllı lens fiyatları ve göz içi akıllı mercek ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button