Göz İçi Lens Tedavisi Antalya

Göz içi lens tedavisi Antalya, foko tekniği kullanılarak, gözlerde yer alan doğal lenslerin alınması ve yerlerine çok daha işlevsel, yapay lenslerin yerleştirilmesi için yapılan göz tedavisidir. Göz hastalıklar alanında, bireylerin çevrelerini net bir şekilde görebilmesi için pek çok araç kullanılmaktadır. Bunlardan gözlük ve kontakt lens gibileri, bireyin günlük olarak takıp çıkarmak zorunda kaldığı, daha çok aksesuarı andıran araçlardır. Bazıları ise direkt olarak göz içerisine yerleştirilir ve gözün doğal bir dokusuymuş gibi çalışırlar. Göz içi lensler, ikinci kategoride bulunan ve gözlük gibi araçlara kıyasla çok daha konforlu bir tedavi sunan araçlardır. Göz içi mercek olarak da bilinen bu yapay dokular sayesinde bireyler çevrelerini net bir şekilde görebilirler.

Bu mercekler katarakt hastalarının sahip olduğu matlaşmış lenslerle de değiştirilebilir ve böylece bireyin çok daha ideal bir görüş yetisine sahip olması sağlanabilir. Yazımızın devamında ‘’Göz içi lens tedavisi ne kadar süre?’’, ‘’Göz içi lenslerin kullanım ömrü ne kadar?’’, ‘’Göz içi lens tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Göz içi lens tedavisi kaç seans sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya göz içi lens tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Göz İçi Lens Tedavisi Nedir?

Göz içi lens tedavisi, bireyin sağlıklı ve görme yetisinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan, göz lenslerine sahip olabilmesi amacıyla yapılan tedavidir. Göz içi lensler, fako yöntemi olarak bilinen, özel teknik ile gözlere yerleştirilirler. Böylece katarakt hastalarının matlaşmış olan lenslerinden kurtulmasını, çevrelerini sağlıklı bir şekilde görebilmelerini sağlarlar. Bu göz içi lensler, aynı zamanda korneasındaki düzensizlikler veya göz yapısındaki anormallikler nedeniyle kırma kusurlarına sahip olan bireylerin de gözlük kullanmadan net bir görüşe sahip olmasını sağlarlar.

Göz İçi Lens Tedavisi Neden Yapılır?

Göz içi lens tedavisinin iki temel amacı vardır. Bunlardan ilki görevini ideal bir şekilde yerine getiremeyen, ışık geçirgenliğini yitirmiş, üzerinde düzensizlikler bulunan doğal lenslerin yapay ve işlevler lenslerle değiştirilmesidir. Diğeri ise bireye ideal bir görme yetisi kazandırmak ve böylece bireyin yaşam kalitesini arttırmaktır. Bu gibi amaçlar doğrultusunda, günümüzde pek çok kişi göz içi lens tedavisi yaptırmaktadır.

Göz İçi Lens Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

Göz içi lens tedavisi şu gibi kişilere yapılabilir:

  • Göz gelişimini tamamlamış olan kişiler.
  • Korneası kalın olduğu için kırma kusurlarını tedavi ettirmek için lazer tedavisi yaptıramayan ancak gözlük veya kontakt lens kullanmak istemeyen kişiler.
  • Hipermetropluk, miyoplu ve astigmatizm gibi kırma kusurlarına sahip olan bireyler.
  • Katarakt hastaları.

Göz içi lens tedavisi genellikle bu gruplarda yer alan bireylere uygulanmaktadır.

Göz İçi Lens Tedavisi Antalya Riskleri Nelerdir?

Göz içi lens tedavisinin riskleri arasında şunlar bulunur:

  • Tedaviye bağlı göz enfeksiyonları.
  • Göz dokularının zarar görmesi.
  • Göz dokularında kanama.

Göz içi lens tedavisi sebebiyle ortaya çıkabilecek risklerden, iyi bir doktor seçimi yaparak büyük oranda korunmak mümkündür.

Göz İçi Lenslerin Kullanım Ömrü Ne Kadar?

Göz içi lenslerin kullanım ömürleri oldukça uzundur. Bazı göz içi lensler yirmi yıldan fazla kullanım ömrüne sahiptirler. Akıllı lensler gibi özel üretilmiş ve gelişmiş bir yapıya sahip olan lensler ise bireyin ömrü boyunca kullanılabilmektedir. Genelde ciddi bir göz travması olmadığı takdirde göz içi lensler zarar görmez ve dolayısıyla değiştirilmeleri gerekmez. Ancak ikincil katarakt gibi bir durumda temizlenmeleri gerekebilir.

Göz İçi Lensler Kaç Seansta Takılır?

Göz içi lens tedavisi iki seanslı bir uygulamadır. Bu seanslardan her birinde, gözlerden yalnızca birine müdahale edilmektedir. Böylece birey iyileşme sürecinde görme yetisini tamamen yitirmemektedir.

Göz İçi Lens Tedavisi Antalya Ne Kadar Sürer?

Göz içi lens tedavisi 15 ila 20 dakikada tamamlanır. Her seans 15 dakika kadar sürdüğü için tedavinin genel olarak yarım saatte tamamlandığını söylemek mümkündür. Ancak bahsi geçen seanslar birbirlerinden farklı günlerde yapılırlar.

Göz İçi Lens Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz içi lens tedavisi mikrocerrahi teknikler ve ultrason dalgaları yardımıyla, fako isimli bir teknik kullanılarak yapılırlar. Bu tedavi sırasında hasta ağrı ve rahatsızlık hissi duymaz. Önce gözdeki doğal lens özel bir yöntemle alınır, daha sonra ise bu lensin yerine özel yapay lens yerleştirilir. Tedavinin ikinci seansında aynı işlem diğer göze de uygulanır.

Antalya Göz İçi Lens Tedavisi Fiyatları 2024

Antalya göz içi lens tedavisi fiyatları ve göz içi lens ameliyatı ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button