Refraktif Lens Değişimi Antalya

Refraktif lens değişimi Antalya, gözde bulunan ve çeşitli etmenlerden refraksiyon özelliklerinde azalma meydana gelen lenslerin, yapay ve çok daha işlevsel olan lensler ile değiştirilmesi için yapılan uygulamadır. Gözde yer alan doğal lensler, refraksiyon isimli çok önemli bir görevden sorumludurlar. Bu görev kısaca, dışarıdan gelen ışık demetlerinin, belli bir açıda kırılması ve gözün ilgili dokularına yönlendirilmesidir. Ancak bazı kişilerde bahsi geçen lensler doğal, şeffaf yapılarını yitirebilirler. Bu da ışık geçirgenliklerini azaltır ve görevlerini ideal bir şekilde yerine getirememelerine yol açar. Bazı kişilerde ise lens üzerinde yapısal düzensizlikler bulunur ve dolayısıyla lens, dışarıdan gelen ışık demetlerini ideal bir açıyla kıramaz.

Her iki durum da kişilerin çevrelerini net bir şekilde görmelerini engeller ve kişilerin yaşam kalitelerinde önemli bir düşüşe neden olur. Bu yüzden de refraktif lens değişimi olarak bilinen uygulama ile tedavi edilmeleri gerekebilir. Refraktif lens değişimi sayesinde bireyler yeniden sağlıklı göz lenslerine ve ideal bir görme yetisine kavuşabilirler. Yazımızın devamında ‘’Refraktif lens değişimi ne kadar sürer?’’, ‘’Refraktif lens değişimi nasıl yapılır?’’, ‘’Refraktif lens değişiminin avantajları nelerdir?’’ ve ‘’Refraktif lens değişimi kimlere uygulanabilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya refraktif lens değişimi ve benzer göz tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Refraktif Lens Değişimi Nedir?

Refraktif lens değişimi, katarakt gelişim riski yüksek bireylere ve kırma kusurlarına sahip olan bireylere yapılan, gelişmiş bir tedavidir. Refraktif lens değişimi sırasında, gözde yer alan ve dışarıdan gelen ışık demetlerini yönlendirmekle sorumlu olan doğal lens, yapay ancak daha işlevsel bir lens ile değiştirilir. Böylece doğal lenste meydana gelmekte olan değişimler, henüz bireyin yaşam standartlarını düşürmeden bu lensler alınmış ve yerlerine çok daha sağlıklı bir görme yetisi sunan, yapay lensler eklenmiş olur.

Refraktif Lens Değişimi Neden Yapılır?

Refraktif lens değişimi farklı amaçlarla yapılabilir. Bazı bireylerde katarakt hastalığının gelişmekte olduğu tespit edileiblir. Bu bireyler henüz kataraktın beliritlerini ciddi olarak deneyimlememiş olabilirler. Refraktif lens değişimi, henüz bu ciddi belirtiler ortaya çıkmadan önce, bireyin katarakta bağlı zorlu süreçlerden geçmemesi için erkenden lenslerin değiştirilmesi amacıyla yapılmaktadır. Aynı şekilde kırma kusurlarına sahip olan bireylerin, dışarıdan gelen ışığı doğru bir şekilde kıran göz lenslerine sahip olabilmeleri ve bulanık görme sorunundan kurtulabilmeleri için de yapılabilmektedirler.

Refraktif Lens Değişimi Kimlere Yapılabilir?

Refraktif lens değişiminin yapıldığı iki önemli hasta grubu vardır. Bunlardan ilki katarakt hastalarıdır. Diğeri ise kırma kusuruna sahip olan bireylerdir. Kırma kusurları genel olarak hastalık olarak kabul edilmeseler de tedavilerinde bu gibi gelişmiş yöntemler kullanılabilir ve bireyin yaşam kalitesi ciddi ölçüde arttırılabilir.

Refraktif Lens Değişiminin Riskleri Nelerdir?

Refraktif lens değişimi eğer ideal ameliyathane şartlarında yapılmazsa hastanın göz bölgesinde enfeksiyon gelişebilir veya göz dokuları zarar görebilir. Bu yüzden hastalara ameliyatı yaptıracakları sağlık kurumunu ve ameliyatı yapacak olan doktoru dikkatli bir şekilde seçmeleri tavsiye edilir.

Refraktif Lens Değişiminin Avantajları Nelerdir?

Refraktif lens değişiminin avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Henüz katarakta bağlı meydana gelen zorluklar tam olarak hastanın yaşantısını etkilememişken katarakt gelişimini ortadan kaldırmak, böylece bireyin yaşam standartlarını korumak mümkün olur.
  • Birey sağlıklı ve işlevsel bir göz merceğine sahip olur. Böylece gölgeli görme, bulanık görüş veya loş ortamlarda görmekte zorlanma gibi şikayetlerden kurtulur.
  • Eğer birey kırma kusurlarına sahipse bu kırma kusurlarının yol açtığı bulanık görme şikayeti nedeniyle daha fazla gözlük veya kontakt lens kullanmak zorunda kalmaz.
  • Refraktif lens değişimi ağrısız bir tedavidir.
  • Bu tedavi sonrasında hastalar hızlıca iyileşirler.

Refraktif lens değişiminin avantajları bu şekilde sıralanabilir.

Refraktif Lens Değişimi Ne Kadar Sürer?

Refraktif lens değişimi 15’er dakika kadar süren 2 seans halinde yapılmaktadır. Bu seanslar sırasında yalnızca bir göze müdahale edilmektedir. Refraktif lens değişimi seansları aynı gün yapılmamaktadır.

Refraktif Lens Değişimi Nasıl Yapılır?

Refraktif lens değişiminin ilk aşamasında hastanın gözüne, göz dokularının ağrımasını engelleyen, özel bir damla damlatılır. Daha sonra ise gözün ilgili bölgesine son derece küçük bir kesi açılır. Bu kesi yoluyla doğal göz lensine ultrason dalgaları gönderilir. Bahsi geçen dalgalar sayesinde eriyen göz lensi bölgeden vakumlanır ve yerine göz içi lens yerleştirilir. Böylece tedavi başarıyla tamamlanmış olur. 

Antalya Refraktif Lens Değişimi Fiyatları 2024

Antalya refraktif lens değişimi fiyatları ve refraktif mercek değişimi ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button